Sújtás - Borítás - Négyszög
A polgári viseletben a zsinóros, avagy köznyelv elnevezés szerint sújtásos öltözet történelmileg a magyarokra volt jellemző, kulturális örökségünk fontos része.
A reformkori polgári öltözeteken található zsinóros gombolok és díszek nagy része valamilyen ‘V’ mintájú zsinórból készült. Ezeket a zsinórokat a fonatolás technikájától függően sújtás, borítás vagy négyszög zsinórnak nevezzük. A lapos vagy gömbölyű klasszikus fonatolt zsinórókkal ellentétben az említett típusokat úgy végig lehet varrni géppel közepén, hogy az nem változtatja, nem rontja el a zsinór textúráját, külalakját. A sújtás és borítás zsinórokat kifejezetten ruhadíszítő zsinórnak tervezték.
A sújtás zsinórt általában 3 mm – es szélességben szokták kisebb-nagyobb motívumok, díszek kialakítására használni. Gyártunk belőle 2 mm, illetve 4 mm verziót is. Ez a zsinór szimmetrikus, vagyis az eleje és hátulja is ugyanolyan, így lehet vele hajtásokat, visszafordulásokat készíteni.
A borítás zsinór egy merevebb, gombolók készítésére is alkalmas zsinór, amit általában 5 mm-és méretben gyártunk. Felhasználás célja szerint készül belőle 3 mm, 4 mm és 7 mm -es is. Ennek a zsinórnak finomabb a felülete, mint a sújtásé. A borítás zsinór egy aszimmetrikus zsinór, vagyis az eleje és háta eltér egymástól. A zsinórnak a másik oldala lehet teljesen ugyanolyan vagy eltérő színű.
A négyszög, négyélű, kocka vagy huszár zsinór általában 5 mm-és méretben készül. Különlegessége, mint ahogy a neve is elárulja, hogy keresztmetszete négyzet alakot mutat, nem gömbölyű. Jellemzően a huszár öltözet kötelező kelléke vagy az autentikus csontváz Atilla makkos gombolójának a szár része. Ezt a típust is készíjük 4 mm és 7 mm méretben.
A fenti három zsinór (sújtás, borítás, négyszög) típusnak létezik úgynevezett cérnázott verziója, ami meg strapabíróbbá teszi és kézművesebb hatást kölcsönöz. Ez úgy készül, hogy nem az alap fonalat fonatoljuk össze, hanem vastagabb cérnát, vagyis kis méretű sodrott zsinórt. Leginkább ez a zsinór típus volt elterjedtebb korabeli népi mellényeken, polgári és főúri öltözeteken.
Kép díszes öltözet
Kép Hernád borítás és CERN bor
Könyv ajánló:
- A Magyar Viseletek Története – Nemes – Nagy- Tompos
- A Díszmagyar – Tompos Lilla
- Hatások Jelek Irányok – Tompos Lilla
- Magyar Viseletek Története – Nemes Mihály
- A Magyar Divat 1116 éve – F.Dózsa Katalin – Simonovics Ildikó – Szatmári Judit – Szűcs Péter
- A Magyar Királyi Honvédség – Ságvári György
- Nagy Huszárkönyv – Ságvári György
- Magyar Uniformisok – Ságvári György
- A Magyar Királyi Honvédség Egyenruhái – Dr. Tóth László
- A Szabadságharc Hadserege – Barczy Zoltán
- Királyért és Hazáért – Barcy Zoltán
- Magyar Férfi Népviseletek Készítése – Himberger István
- Magyar Dolmányok – Himberger István
- A kismagyar – Dr. Hajdu Tamás