Gombok
A gombokat kikötési stílus szerint három nagy csoportba osztjuk : gépi fonatolt gombok , felhányt gombok és kikötött gombok. Forma szerint lehet lapos, hengeres, körte alakú, gömb, stb. A gombok méretei nagyjából szabadon választhatóak, de az általános méretek hosszúkás hengeres gombkonál 3 cm illetve 4 cm, kerek gomboknál pedig 2 cm illetve 1,6 cm méret. A viselet típusokhoz általában tartozik egy jellemző gomb forma is, ez például mellények esetében teljesen speciális is lehetett, ami csak adott régióra volt jellemző.
Kikötött gombok
/kép: kikötött gombok/
Kikötött gombjainkat korhú módon kézzel készítjük. Kikötés technikája lehet kockás, hasogatott vagy horgolt. A legautentikusabb kikötött gombok a kockás somgomb, körte gomb, illetve árpád gomb. A gombok többségét úgynevezett kordonett anyaggal kötjük ki, ami egy kis átmérőjű sodrott zsinór.
/kép: somgomb, körte, árpád/
A körte alakú gombokra díszesebb öltözetek esetében szokott még kerülni úgynevezett tifli és/vagy tyúkszem kiegészítés, ami még elegánsabbá teszi a gombot.
/kép: tiflis tyúkszemes körte/
Somgombok esetében többfajta kikötés is létezik, mint az alábbi képen is látszik.
Ide tartoznak még a horgolt gombok.
/kép: horgolt gomb/
Felhányt gombok
A felhányt gombokat általában lapos kerek alapra készítjük több kivitelben. Variálható a mintázat és színösszeállítás. Egyik speciális kivitel a kapuvári mellény gomb.
A felhányt gombok kategóriájába tartoznak még az atlaszolt és láncolt gombok. Ezek általában hosszúkás gombok, melyek kapnak egy alap színt az atlaszolással és egy másik színnek pedig láncolással vannak díszítve.
/kép: atlaszolt gomb/
Gépi fonatolt gombok
Gépi fonatolással több féle formát is be tudunk fonatolni.